niedziela, 30 lipca 2017

WH [#05]: Reklama w średniowieczu, czyli o marketingu w nazwie geograficznej

Marketing w średniowieczu
Czy zastanawialiście się kiedyś nad genezą nazw geograficznych? Jedne wywodzono od charakterystycznych obiektów, inne nadawano na cześć ich odkrywców. Jak jednak zareagowalibyście, gdyby istniała nazwa będąca wynikiem skutecznej kampanii marketingowej? W dodatku takiej, którą przeprowadził w X wieku pewien awanturniczy wiking. Wiking, który doczekał się sagi opisującej jego liczne przygody. Dzisiaj poznamy jedną z nich. Kim był i w jakim celu miał wymyślić pewną nazwę? Do jakiej krainy się odnosiła? Ostatnio mieliście możliwość poznania biesiadnego rodowodu popularnych zwrotów (do przeczytania tutaj). Dzisiaj zajmiemy się średniowieczną kampanią marketingową. Zapraszam.

środa, 26 lipca 2017

PO [#03]: O Operacji Dynamo, czyli historia „cudu pod Dunkierką”

Dunkierka. Historia prawdziwa
Wakacje trwają w najlepsze, większość z nas wyjechało lub wyjedzie na zasłużony wypoczynek, a w życiu kulturalnym zapanował sezon ogórkowy. Czy jednak do końca? Rzeczywiście możemy po raz kolejny obejrzeć powtórki znanych seriali lub wybrać się do kina na lekki w odbiorze film. Z tego trendu wyłamuje się jednak obraz wyreżyserowany przez Christophera Nolana. O „Dunkierce” było głośno jeszcze przed jej premierą. Wielu porównywało film do „Szeregowca Ryana” i z niecierpliwością czekało na jego wejście do dystrybucji. „O historii inaczej” nie jest jednak miejscem do pogłębionej analizy nowego dzieła Nolana. Zajmiemy się natomiast, jakżeby inaczej, samą historią. Jak to się stało, że alianci zostali okrążeni pod Dunkierką? Czym była Operacja Dynamo? Dlaczego Hitler wstrzymał natarcie pancerne? Ostatnio mogliście dowiedzieć się o bitwie stoczonej bez udziału przeciwnika (do przeczytania tutaj). Dzisiaj poznacie przebieg ewakuacji określanej jako „cud pod Dunkierką”. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.

niedziela, 23 lipca 2017

WH [#04]: „Do dna!”, czyli o biesiadnym pochodzeniu powiedzeń

Historia w języku polskim
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad pochodzeniem powszechnie używanych zwrotów? Dlaczego mówimy „nie w kij dmuchał” na określenie czegoś zasługującego na nasze uznanie? Co wspólnego ma sformułowanie „nie wylewać za kołnierz” z niestronieniem od alkoholu? Powiedzenia wydają się czymś tak oczywistym dla języka polskiego, że nie przywiązujemy do nich specjalnej uwagi. Tymczasem bardzo często mają niezwykle ciekawą genezę, osadzoną w naszej historii. Ostatnio mieliście okazję poznać prawdopodobny powód stukania się kieliszkami (do przeczytania tutaj). Pozostając w klimacie biesiady, dowiecie się tym razem o niesamowitej historii dwóch wspomnianych zwrotów. Zapraszam.

środa, 19 lipca 2017

PSH [#04]: Kobiety i oryginalne prezenty, czyli kilka ciekawostek o Mieszku I

Co wiesz o Mieszku I?
Mieszka I postrzega się jako twórcę państwa polskiego. Rzeczywiście, za pomocą zawieranych sojuszy lub zwycięskich wojen plemiennych, budował siłę swojego księstwa. Co jednak wiemy o pierwszym historycznym władcy Polski? Jaki jego obraz występuje w powszechnej świadomości? Najczęściej Mieszka I postrzega się jedynie przez pryzmat chrztu Polski. Czasami wspomina się zwycięską bitwę pod Cedynią. Tymczasem biografia polskiego księcia obfitowała w wiele barwnych historii. Historii, które do dzisiaj łączą ze sobą fakty oraz domysły. Czy Mieszko I miał żonę przed przyjęciem chrześcijaństwa? Jaki „towar” prawdopodobnie sprzedawali Piastowie? Jakie egzotyczne zwierzę polski książę podarował Ottonowi III? Ostatnio mieliście okazję przeczytać o okrucieństwie Piastów (wpis znajdziecie tutaj). Tym razem będziecie mogli poznać niesamowite informacje z życia Mieszka I. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.

niedziela, 16 lipca 2017

WH [#03]: „Na zdrowie!”, czyli o powodach stukania się kieliszkami

Lato – czas toastów
Sezon wakacyjny jest okresem, w którym rośnie liczba różnorodnych imprez. Urodziny, imieniny, wyjazd na działkę lub nad jezioro – okazji do spotkań z bliskimi nam osobami nie brakuje. Dla podkreślenia wyjątkowej okazji lub uhonorowania gości wznoszone są liczne toasty. Po powiedzeniu kilku ciepłych słów, niezwykle często następuje stukanie się kieliszkami. Zastanawialiście się kiedykolwiek, jaka była geneza tego zwyczaju? Jaki mógł być jego pierwotny cel? Ostatnio mogliście dowiedzieć się o tym, dlaczego Józef Piłsudski nosił wąsy (do przeczytania tutaj). Dzisiaj przyszedł czas na poznanie prawdopodobnego powodu stukania się kieliszkami. Zapraszam.

środa, 12 lipca 2017

PSH [#03]: O krwawej łaźni i łamańcu językowym, czyli kilka ciekawostek o okrucieństwie Piastów

Polska „Gra o tron”
Piastowie w powszechnej świadomości występują jako dynastia, która stworzyła państwo polskie. Wszyscy mogliśmy usłyszeć w szkołach o chrzcie Mieszka I lub pierwszej w dziejach koronacji w 1025 roku. Znamy też powiedzenie „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, odnoszące się do Kazimierza III Wielkiego. To jak to z tymi Piastami w końcu było? Z przytoczonych przykładów wyłania się bowiem obraz prawdziwych mężów stanu. Tymczasem… rzeczywistość była kompletnie inna. Członkowie tej dynastii robili rzeczy, które spokojnie mogłyby znaleźć się w polskiej „Grze o tron”. Oślepiali rodzeństwo, palili żywcem, a raz nawet mogli stać za prawdziwą „krwawą łaźnią”. Nie wierzycie? W takim razie poznacie zaledwie kilka (!) przykładów na okrucieństwo Piastów. Ostatnio mogliśmy poznać niesamowite początki Stanów Zjednoczonych (do przeczytania w tym miejscu). Dzisiaj przyszedł czas na Polskę. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.

niedziela, 9 lipca 2017

WH [#02]: Dzień zmieniający całe życie, czyli o wąsach Józefa Piłsudskiego

Ach ten wąs!
Są takie postacie, które w powszechnej świadomości funkcjonują ze względu na charakterystyczny wygląd lub zachowanie. Kapelusz Bonapartego, bródka Lenina oraz gest „V” wykonany przez Churchilla stanowią zaledwie kilka przykładów skutecznego kreowania wizerunku przez przywódców. Jak do tej kwestii podchodzono w Polsce? Zwróćmy uwagę na postać Józefa Piłsudskiego. Wyobrażacie go sobie bez charakterystycznych wąsów? Marszałek siedzący na Kasztance lub w fotelu, będący na początku kariery politycznej oraz u jej schyłku, zawsze wyróżniał się dzięki tej ozdobie twarzy. Co stało za podjęciem decyzji o zapuszczeniu wąsów? Dlaczego Piłsudski nosił je już w młodości? Ostatnio mieliście szansę poznać historię zabójczego słowika (jest o tutaj). Dzisiaj dowiecie się czegoś o wąsach. Nie byle jakich, bo należących do Pierwszego Marszałka Polski. Zapraszam.

środa, 5 lipca 2017

PSH [#02]: O herbacie i Białym Domu, czyli kilka ciekawostek o powstaniu USA

Jak to z tymi Stanami Zjednoczonymi było
Czwartego lipca w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Niepodległości upamiętniający wydarzenie z 1776 roku. To dobry powód, żeby poznać kilka ciekawostek związanych z początkiem tego państwa oraz jego ważnymi symbolami. Jak nazywał się wcześniej Nowy Jork? Kiedy siedzibę prezydentów zaczęto określać Białym Domem? Skąd przybyła Statua Wolności? Czy zawsze miała taki kolor? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie z kolejnego wpisu z cyklu „Pięć smaków historii” (poprzedni znajdziecie, klikając tutaj). Zapraszam do lektury.

niedziela, 2 lipca 2017

WH [#01]: Zabójczy jak słowik, czyli jak umarł Władysław Jagiełło

Nie tylko Grunwald
Króla Władysława II Jagiełły chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Większość zna go jako założyciela dynastii władającej Polską przez prawie dwieście lat i zwycięzcę spod Grunwaldu. Tymczasem w swojej biografii miał wiele innych niesamowitych faktów. O jego gustach kulinarnych, podejściu do religii lub przygodzie z piorunem będziecie mieli szansę przeczytać w przyszłości. Teraz poznacie przyczynę jego śmierci, która jest równie nieprawdopodobna.