sobota, 15 października 2016

PSH [#01]: O kozach i żołędziach, czyli kilka ciekawostek o kawie

Poznajmy kawę!
Kawa stanowi obecnie jeden z popularniejszych napojów świata. Codziennie wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej. Historia tego napoju pełna jest legend oraz ciekawostek. Co wspólnego z kawą ma małżeństwo? Kto otworzył pierwszą kawiarnię? Co wspólnego z tym wszystkim mają… kozy? Tych i innych ciekawostek dowiecie się z pierwszego wpisu z cyklu „Pięć smaków historii”!

1. Jak kozy tańczyły po kawie
Istnieje wiele legend dotyczących odkrycia tego popularnego napoju. Jedna z nich wspomina o etiopskim pasterzu. Miał on zauważyć dziwne zachowanie swoich kóz po zjedzeniu liści oraz owoców z rosnących w pobliżu drzewek. Zwierzęta, mimo wcześniejszej aktywności, skakały i tańczyły przez całą noc. Jak wyglądały tańczące kozy? Z pewnością nietypowo. Do tego stopnia, iż pasterz sam spróbował tajemniczych owoców. Pobudzony udał się do pobliskiego klasztoru, w którym mnisi z zainteresowaniem wysłuchali jego opowieści. Po wielu próbach stworzyli napój, który pomagał im w całonocnych modlitwach. Tak miała zacząć się światowa kariera kawy. Drogie kózki, dziękujemy!

2. Nie opuszczę Cię aż do… braku kawy
Kawa w swojej historii pełniła różne role. Jedna z nich polegała na… cementowaniu małżeństwa. Kilkaset lat temu istniał w Turcji zwyczaj nakazujący troskę mężczyzny o dostarczanie żonie dostatecznych ilości kawy. W przypadku niewywiązywania się z tego małżeńskiego obowiązku, konsekwencją mógł być nawet rozwód. Co ciekawe… z winy mężczyzny. Tak kawa mogła łączyć, ale i dzielić ludzi.

3. Króla wojna z kawą
O tym, że dobrze jest się spotkać przy kawie, wiedziano od dawna. Już w końcu XVII wieku istniały w Anglii kawiarnie. Ich egalitarny charakter nie podobał się królowi Karolowi II z dynastii Stuartów. Widział w nich skupiska spiskowców oraz krytyków jego rządów. Jego podejrzenia mogły wynikać z nieodległej przeszłości. Kilkanaście lat wcześniej Anglia była bowiem republiką, w której jego ojciec stracił tron i… głowę. Z tego powodu król Karol II Stuart zarządził w 1675 roku zamknięcie wszystkich kawiarni. Wywołało to wielkie oburzenie. Do tego stopnia, że decyzja obowiązywała tylko jedenaście dni.

4. Kawa cenniejsza niż złoto
Bitwa pod Wiedniem z 1683 roku przyniosła nie tylko zwycięstwo królowi Janowi III Sobieskiemu i powstrzymanie ambicji terytorialnych władcy Imperium Osmańskiego. Dla Europy oznaczała dodatkowo szybki wzrost popularności kawy. Dużą rolę odegrał w tym Jerzy Franciszek Kulczycki. Kim był? O jego pochodzeniu wiadomo niewiele. W trakcie oblężenia Wiednia przekradł się przez obóz turecki, a następnie przyniósł do miasta informację o zbliżającej się odsieczy. W ramach wdzięczności mógł po bitwie wybrać dowolną nagrodę. Zaskoczył wszystkich, decydując się na kilkaset worków z ziarnem uważanym za paszę dla wielbłądów. Ten zapas kawy pozwolił mu na otwarcie pierwszej kawiarni w Wiedniu. W jego lokalu miano podawać nowy napój osłodzony miodem, jak również ciasteczka w kształcie półksiężyca. Sam Kulczycki został patronem wiedeńskich kawiarzy.

5. Kawa pod okupacją
Polacy od zawsze potrafili sobie radzić z pojawiającymi się trudnościami. Nie inaczej było w przypadku pozyskiwania kawy. Wśród biedniejszych warstw popularnością cieszył się odpowiednik robiony ze specjalnie przygotowanych… żołędzi. W trakcie II wojny światowej nasiliły się trudności w zdobyciu prawdziwej kawy. Z tego powodu „odkurzono” przepis, a kawa żołędziówka stała się jednym z symboli okupacyjnej diety.

Przy kawie o kawie
Jak mogliście się przekonać historia kawy stanowi wręcz niewyczerpane źródło ciekawostek. Dzięki nim lepiej poznaliście pochodzenie jednego z popularniejszych napojów świata. Może tymi kilkoma informacjami błyśniecie w towarzystwie? Może właśnie przy filiżance ulubionej kawy?

Paweł

Wykorzystane ilustracje:
  1. Autor: zooocoo; źródło: Pixabay.
  2. Autor: skeeze; źródło: Pixabay.
  3. Autor: geralt; źródło: Pixabay.
  4. Autor: nataliaaggiato; źródło: Pixabay.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz